Delta Ürünler

Osys Hakkında

OSYS Hakkında

OSYS; Otomotiv sektöründeki ihtiyaç ve talepler doğrultusunda geliştirilmiş olup, operasyonları tek platform üzerinden yürüterek işlevselliği ve verimliliği arttırır.

Bayilerin en büyük sorunu olan Muhasebe ve bayinin her türlü operasyonunu (Satış, 2.El, Satış Sonrası, Yedek Parça, Sigorta, Filo Kiralama, Bütçe, İnsan Kaynakları… vb) birleştirerek zamandan ve işgücünden tasarruf edilmesini sağlar.

Değerli bir arz yaratmak, sektörel beklentilere kalite ve istikrarla karşılık vermek amacıyla, analiz ve ar-ge çalışmaları büyük bir titizlikle yapılmış, sektörden aldığımız taleplerle, OSYS modülleri her türlü ihtiyaca sahip teknik bir altyapı ile donatılmıştır.

Sunduğumuz çözümler; yöneticisinden, çalışanına kadar, değerli fikirlerine saygı duyduğumuz sektörün lider firmalarıyla işbirliğimiz sayesinde gelişmiştir.

OSYS Mimarisi

Delta Mimari grubu tarafından hazırlanan yazılım altyapısı, benzerlerinden farklı teknik bir altyapıya sahip olmanın yanı sıra, süreçlere müdahil, güçlü bir iş katmanı da içermektedir.

Otomotiv modülü incelenerek ve süreçlerdeki anahtar noktalar göz önünde bulundurularak ortaya sunulan çözüm, içerdiği lego parçaları niteliğindeki iş katmanlarından oluşmaktadır. Bu yeni sistem OSYS olarak adlandırılmıştır.

Kısaca OSYS, Delta yazılım tarafından geliştirilecek yeni nesil otomotiv uygulamalarının çekirdeğini oluşturacak olan uygulama yazılımı altyapısıdır. Bu mimari çalışması kapsamında, Microsoft Visual Studio, Microsoft Visual Studio Team System, Microsoft SQL Server ve/veya Oracle veri tabanı uygulama geliştirme araçlarının en güncel versiyonları kullanılmaktadır.

WPF ve WCF olarak adlandırılan ve önümüzdeki on yılın platformu olarak betimlenen yeni nesil teknolojilerde yazılım mimarisi içine dâhil edilmiştir. Uygulama katmanındaki nesneler WAS (Windows Process Activation Service) üzerinde host edilmektedir.

OSYS standartlarına uygun uygulama geliştirmek için WPF teknolojilerine ve .Net Framework altyapısı hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Mevcut uygulamalar incelenerek, yazılım çözümleri üretimi esnasındaki genel sorunlar, teknolojik yaklaşımlarla OSYS de çözülmüş ve altyapı olarak paketlenip hizmete alınmıştır.

Olası senaryolar teker teker değerlendirilerek her senaryoya uygun en iyi çözüm altyapısı hazırlanmış ve önerilmiştir. OSYS içerisindeki birçok bileşen, geçerliliğinin ve doğruluğunun sağlanabilmesi için bir dizi test ve pilota tabi tutulmuştur.

İçinde bulunduğumuz 10 yılın teknolojik yaklaşımına paralel olarak, OSYS üç katmanlı bir mimari olarak ele alınmıştır. Her bir katman fiziksel olarak ayrı ünitelerde host edilmektedir. Kullanıcı ara yüzü, Uygulama katmanı ve Veritabanı katmanı olarak ele alınan bu yaklaşımda, temel iş kuralları ve yönetimi, orta katman olarak ta adlandırdığımız Uygulama katmanı üzerindedir.

OSYS bünyesinde önyüz katmanında WPF ara yüzleri, orta katmanda .Net dll leri, veri tabanı olarak ise SQL Server ve/veya Oracle veri tabanının kullanılmasına karar verilmiştir.

OSYS bünyesinde orta katman olarak ele alınan uygulama katmanında, uygulama geliştirmenin yapıldığı i.orchestration, ii.process ve iii.business object olarak 3 sanal katman bulunmaktadır.

Bunun dışında transaction ve temel iş yönetiminin gerçekleştirildiği ve uygulama geliştirme süreçlerinden izole edilen bir katman da bulunmaktadır. Tüm bu katmanlar farklı dll dosyalarında saklanmaktadır.

Uygulama geliştirme süreci yoğunlukla orchestration ve business object katmanları üzerinden yürütülür, şayet birçok fonksiyonelitenin paylaşılacağı gereksinimler varsa, bunlar process katmanı üzerinde tutulur. Tüm bu katmanlar aynı lokasyonda Windows üzerinde gelen WAS servisleri üzerinde host edilir.